Kiedy zapisać się na zawody biegowe?

Zaczynasz biegać i myślisz, że na zawody za wcześnie? Błąd. Zapisz się od razu. Może nie na jutrzejsze zawody, jeśli faktycznie dopiero wczoraj po raz pierwszy się przebiegłeś(aś). Jednak jeśli impreza jest na krótszy dystans np. na 5 km i jest za miesiąc- zapisz się już dziś. Jeśli myślisz, że to tylko strata pieniędzy na wpisowe – kolejny błąd – wydanie nawet małej kwoty mobilizuje.

Każdy wysiłek fizyczny wywołuje wydzielanie hormonu stresu i jeśli nasza motywacja spada w pewnym momencie nasz organizm może się zbuntować i wywalczy zrobienie przerwy w naszych treningach, a przerwa może się skończyć całkowitym zaprzestaniem biegania. Dlatego podtrzymywanie motywacji jest bardzo ważne.
Moją pierwszą imprezą biegową był Półmaraton Świętych Mikołajów w Toruniu. Zacząłem biegać regularnie pół roku przed zawodami i zapisałem się dość wcześnie. Od tego momentu gdzieś z tyłu głowy wiedziałem, że wystartuje i chcę ten dystans przebiec. Najbardziej mobilizowało mnie to w zimowe dni, kiedy na trening wychodziłem tylko dlatego, że zbliżały się zawody i wiedziałem, że muszę to zrobić bo inaczej nie dam rady przebiec tych 21km.
Od tamtego momentu planuje starty, zapisuje się na nie z dużym wyprzedzeniem. Zawsze mam jakieś zbliżające się zawody i uważam, że gdyby nie to, to może teraz nie biegałbym w ogóle. Imprezy biegowe to moja siła napędowa.
Na studiach miałem pewien okres uprawiania sportu (w tym biegania) i wtedy moją motywacją była założenie starych spodni od garnituru. Coś mi z tego pozostało i utrzymanie szczupłej sylwetki jest dodatkowym czynnikiem motywującym, szczególnie jeśli nie chcę ograniczać jedzenia :).
Jeśli nie chcesz płacić wpisowego poszukaj u siebie darmowych imprez biegowych jak chociażby parkrun czy „Biegam Bo Lubię”. W Bydgoszczy są organizowane niedzielne biegi rozpoczynające się w Myślęcinku przy Karczmie Kujawskiej. Takie spotkania dają także dużą dawkę motywacji.
Podsumowując, każdemu doradzam zapisanie się na zawody, chociażby na 5km, później może coś dłuższego albo skupienie się na tempie i pozostanie przy pięcio-kilometrowych imprezach. Dodatkowo na większości takich biegów po przebiegnięciu linii mety otrzymujemy medal, a tym będziemy mogli się pochwalić dzieciom i wnukom i w ten sposób wszczepiać w nich chęć uprawiania sportu.
Przydatny adres: https://kalendarzbiegowy.pl/ – tutaj możesz znaleźć większość organizowanych imprez biegowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *